PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 26.09.2018
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Co nového v honobečvanském Klubu důchodců?

Report ze zájezdu do Zlína.

Dne 31.října se tři naše členky (J.Pospíšilová, D.Křenková a B.Majtanová) zúčastnily poznávacího zájezdu do Zlína spolu se seniory Rožnovského klubu důchodců.

Jako první bod programu byla návštěva Zlínského zámku. Výstava nazvaná "České korunovační klenoty.....na dosah" se pořádá k výročí 650 let od korunovace Karla IV. králem. Projekt připomíná nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovských replik. Kromě samotných klenotů jsme shlédli mnoho dalších exponátů připomínajících období středověku - např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi. Poutavý výklad z historie o tehdejším životě doplnil o zajímavosti, různé perličky a legendy náš průvodce, který nás provázel celou výstavou.

Druhým bodem programu byla návštěva Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve 14.budově Baťova institutu vznikl soubor stálých expozic pod zastřešujícím názvem: PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost. Svým rozsahem a propracovaností drží primát nejen v České republice, ale též v celé Evropě. V expozici jsou začleněna 3. velká témata:
- Historická obuv a produkce firmy Baťa
- Film
- Cestování

Prohlídku expozice jsme zahájili shlédnutím úvodního filmu (multiprojekce pojata jako obrazový a textový celek mapující dějiny baťovského koncernu od založení firmy v r.1894 až do jejího znárodnění v roce 1945. Stručně shrnuje i poválečný vývoj až po současnost). Výstavou nás s odborným výkladem poutavě provázela průvodkyně a přiblížila nám celou baťovskou éru, která je rozdělena tématicky na výrobu, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po nevýrobní sféru. Se zájmem jsme si prohlédli stovky vystavovaných bot jak historických, tak současných, prošli jsme si výrobní linku, prodejnu s historickou kasou i ostatní exponáty symbolizující "baťovský životní styl". Pro zpestření výkladu všichni dostali papírovou kartičku, na které jsme si mohli označit příchod a odchod z práce na historických "píchacích hodinách".

Další zajímavý díl expozice je věnován zlínskému filmovému studiu, jeho historii, produkci a osobnostem s ním spojených. V prosklených vitrínách jsme měli možnost prohlédnout si spousty filmových postaviček i postupy, jak se filmovalo.

Závěrečným okruhem je moderní cestovatelství s prezentovaným sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriša a Stanislava Škuliny.

Jako poslední bod programu byla Výstava slaměných ozdob Františka Zusky. Je to uznávaný zlínský tvůrce ozdob a dekorativních předmětů ze slámy. Jeho specialitou jsou technicky náročné ploché ozdoby ze štípané slámy, především různé druhy sněhových vloček. Ale vrcholem toho, co dokáže vyrobit, jsou jeho betlémy a figurální tvorba. Vystavené předměty nás okouzlily svou křehkostí a krásou.

Text i foto Dana Křenková.

>>> FOTO ZDE
>>> FOTO ZDE <<<

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Horní Bečva
Zveřejněno 07.11.2017 v 06:57 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA